Rodzaje antykoncepcji, które warto poznać

Antykoncepcja ma na celu zapobieganie niechcianej ciąży oraz zabezpieczeniu przed chorobami przenoszonymi podczas stosunków seksualnych. Dlatego też dobór odpowiedniego zabezpieczenia powinien korelować z naszą aktywnością seksualną. Tylko bezpieczny sex jest rozsądny!

Antykoncepcja mechaniczna

Polega na stosowaniu lateksowej prezerwatywy, która poprawnie użyta zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Dodatkowo stanowi ochronę przed chorobami przenoszonym drogą płciową. Na rynku jest szeroki wybór prezerwatyw, które dzięki zastosowanym lubrykantom czy wypustkom może ułatwić stosunek i zwiększyć towarzyszące mu doznania.

Antykoncepcja chemiczna

Polegająca na stosowaniu dopochwowych preparatów zawierających substancje plemnikobójcze. Aby zagwarantować ich skuteczność należy zastosować je na 10-20 przed stosunkiem. 

Antykoncepcja hormonalna 

Polegająca na dostarczaniu do organizmu kobiety odpowiedniej dawki hormonów, które skutecznie zabezpieczą ją przed zajściem w ciążę. Antykoncepcja hormonalna dostępna jest w formie tabletek lub plastrów naklejanych na skórę. W obrębie preparatów hormonalnych mamy też „pigułkę po” czyli tabletkę, przeznaczoną do zastosowania do  72 godzin od stosunku bez skutecznego zabezpieczenia.

Antykoncepcja naturalna

Polegająca na codziennej obserwacji śluzu i pomiarze temperatury przez kobietę. Nie jest zalecana dla kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe lub są w okresie okołomenopauzalnym.

Warto podkreślić, że mechaniczna metoda antykoncepcji może być połączona z każdą z opisanych powyżej bo ostrożności nigdy za wiele.