Czy twój partner jest ,,toksyczny”?

Spora ilość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawę, że osoba która na pierwszy rzut oka, wydawała się miła, oraz ,,idealna” – powoli staje się dla nas nie do poznania. Co zrobić w takim wypadku? Jak zorientować się wcześniej, że twój partner jest toksyczny?

Jakie są ,,czerwone flagi” na które powinniśmy uważać?

Niektórzy z was zapewne nie wiedzą, czym jest czerwona flaga, więc wyjaśniamy – polega to na tym, że jest to oznaka, że coś jest nie tak z tą osobą, a to zachowanie powinno cię ostrzec przed poważniejszymi konsekwencjami. Przykładami takich czerwonych flag są na przykład : zwalanie” winy na partnera, nagłe wahania nastrojów, przemoc fizyczna, przemoc werbalna (obelgi etc.), notoryczne kłamstwa, fałszywe potwierdzanie ciąży, traktowanie seksu jako ,,nagroda” itd.

Zdystansowanie się od osoby toksycznej jak najszybciej po zauważeniu pierwszych ,,czerwonych flag” – to najlepsze co możemy dla siebie zrobić. 

Miłość jest zwodnicza

Naturalnie nie każdy jest w stanie je zauważyć od razu, w końcu jednostronna ,,miłość” jest jak narkotyk – a druga (toksyczna) osoba czeka tylko na to, aby to wykorzystać. Dlatego też, jeśli sukcesywnie zauważyłeś te czerwone flagi, gratulacje, masz szansę się uratować z tego toksycznego związku w miarę szybko i bezboleśnie. Ponieważ tak naprawdę im dalej, tym niestety gorzej. Naturalnie jeśli pojawi się czasem w skrajnie uzasadnionych sytuacjach jeden z symptomów (na przykład kiedy nasz partner jest na skraju załamania nerwowego a my mu jeszcze ,,dokładamy) – nie oznacza to wcale że nasz partner jest toksyczny, ale to już musicie ,,wybalansować” sami. Przy dłuższym kontakcie z toksyczną osobą, mogą się w nas również wytworzyć zaburzenia, bądź nawet i nałogi, które po prostu mają za zadanie odciągnąć nas od prawdziwego życia, czyli na przykład alkoholizm, filmy erotyczne w internecie, bądź też inne, być może i bardziej zgubne skutki.

Postaraj się odciąć od niej jak najszybciej

Niekiedy te toksyczne osoby, nawet kiedy odetniemy kontakt, wracają do swojego poprzedniego ,,trybu” – są słodkie, mówią nam rzeczy które chcemy słyszeć, oferują nam ,,dobry seks” – pozwalają nam na wszystko co chcemy. Najlepiej w takim wypadku nie dać się na lep ich obietnic poprawy, i po prostu je zignorować. Wiadomo, boli i będzie bolało, ale zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż później długo leczyć. 

Poproś o pomoc kogoś zaufanego

Jeśli sobie nie radzisz, a ta osoba nadal cię prześladuje – poproś o pomoc kogoś, komu ufasz. Nie ma w tym nic wstydliwego a zaufana osoba na pewno będzie chciała ci pomóc wyjść z tej przykrej sytuacji.