Hormony, a noc z nowym Partnerem. Dlaczego chcemy więcej ?

Pamiętasz to trochę zawrotne uczucie spędzenia nocy z nowym partnerem po raz pierwszy? Gdybyśmy tylko mogli jakoś uchwycić to uczucie po przytuleniu się po seksie, na pewno byśmy to zrobili.

Ale co dokładnie dzieje się w naszych mózgach po seksie ? Czy możliwe jest, żebyśmy emocjonalnie początkowo nie czuli do kogoś zbyt wiele, a potem, po współżyciu z tą osobą, zaczęli odczuwać silne przywiązanie? Czasami mylimy uczucia pożądania z miłością w gorączce chwili. Niemniej jednak, istnieje pewna zmiana w mózgu, gdy dzielimy się fizyczną bliskością z inną osobą, co może powodować taką przemianę.

Winę zrzucamy na hormony. Podczas intymności uwalniana jest oksytocyna, zwana również „hormonem miłości”. Oksytocyna jest związana z pozytywnym funkcjonowaniem społecznym, budowaniem zaufania i lojalnością. Badania wskazują, że oksytocyna osiąga szczyt podczas orgazmu, więc jeśli to intensywna sesja seksualna, podczas której przekraczasz linię mety, możesz poczuć jeszcze silniejszą więź z osobą, z którą dzieliłeś łóżko.

To naturalne, że kojarzymy te przyjemne uczucia z osobą, z którą je dzielimy, i mamy ochotę na więcej. To może tłumaczyć, dlaczego zaczynamy myśleć o kimś więcej po tym, jak dzielimy z nim namiętny czas, nawet jeśli był krótki – po prostu chcemy więcej tego uczucia.

Uczucia przywiązania nie zależą wyłącznie od samego seksu. Dobra wiadomość polega na tym, że do uwalniania oksytocyny nie jest konieczny pełny stosunek płciowy.

Wartość przywiązania. Ważne jest również pamiętanie, że uprawianie seksu w dowolnych warunkach nie spowoduje automatycznego uwalniania oksytocyny ani nie sprawi, że poczujesz więź z partnerem. Ofiary napaści seksualnej nie tworzą przywiązania do swoich oprawców, a regularny seks w nieszczęśliwym małżeństwie nie naprawi związku ani nie spowoduje ponownego zakochania.

Może następnym razem, gdy zastanawiasz się, czy jesteś zakochany, czy nawet masz uczucia do kogoś po intymności, zapytaj siebie, czy podobała ci się sama chwila i uczucia, które towarzyszyły seksowi (również podczas całowania i dotykania), czy może doświadczyłeś pewnego rodzaju bliskości na innym poziomie i odczuwasz głębsze uczucia z innych powodów.

Podobnie jak w życiu, nie ma natychmiastowej formuły na rozwijanie uczuć do kogoś – z czy bez seksu. Jednak świadomość wpływu hormonów może pomóc zrozumieć, dlaczego nagle czujesz się zauroczony po intymnym spotkaniu.